Často kladené dotazy

Jaká je životnost baterie?
Elektrické koloběžky Joyor používají baterie s vyspělou technologií Lithium-Iont (Li-Ion), které nemají žádný paměťový efekt. Životnost baterie je min. 500 cyklů při kterých se baterie ze stavu vybitá nabije na 100% kapacitu.
Při správném zacházení s baterií a občasném používaní koloběžky tak baterie může vydržet i 10 let.

6 tipů pro správnou údržbu a delší životnost Li-Ion baterie elektrické koloběžky JOYOR

1. Baterii nikdy nenechávejte vybitou, po úplném vybití ji obratem dobijte! I při vypnutém displeji je baterie neustále vybíjena komunikací s BMS elektronikou a řídící jednotkou ve stand-by režimu - pokud je baterie zcela vybitá, může se i při kratším uskladnění baterie dostat do kritického stavu podbití!
2. V případě, že koloběžku nebudete několik měsíců používat, nabijte baterii na 100%. Navíc je vhodné každý měsíc koloběžku krátce zapnout, nechat motor několik minut běžet a opět baterii dobít do 100%.
3. Po připojení nabíječky nechte baterii nabít na plnou kapacitu - nabíjení nepřerušujte. Nepřerušované nabití do 100% kapacity je nutné alespoň každý třetí cyklus nabíjení.
4. Po dlouhé jízdě nechte baterii 30 minut vychladnout a až poté připojte na nabíječku. Obdobně postupujte i po jízdě v mrazu.
5. Koloběžku neparkujte a neskladujte na přímém slunci nebo v mrazu. Pro dlouhodobé uskladnění je vhodná pokojová teplota. Naprosto nevhodné je skladování v mrazu.
6. Baterii je dobré dobíjet již po vyčerpání 30-70% celkové kapacity baterie. Není vhodné ji nabíjet až po úplném vybití.

 

Potřebuji k jízdě na elektrické koloběžce řidičský průkaz?
Stejně jako při jízdě na jízdním kole není řidičský průkaz potřeba

Smím jezdit s koloběžkou na silnici?
Koloběžky Joyor nejsou pro silniční provoz homologovány.

Zvládne elektrická koloběžka i jízdu do kopce?
Odpověď zde není jednoznačná. V podstatě záleží na kombinaci těchto faktorů: výkon motoru, hmotnost jezdce, stav nabití baterie, sklon kopce. Proto ke každé koloběžce uvádíme i doporučené zatížení koloběžky, které se pro každý model liší (přestože max. konstrukční zatížení je stejné - 120 kg).
Při tomto doporučeném zatížení koloběžka bez problémů vyjede 10-12 stupňový kopec (15% sklon), který je obvyklý v městských podmínkách. Pokud koloběžka do kopce výrazně zpomalí, lze jí pomoci občasným odrážením nohou od země, jako na klasické koloběžce. Tím se výrazně spoří i kapacita baterie.

Jak je to s dojezdem na jedno nabití?
U každé elektrické koloběžky je udáván dojezd na jedno plné nabití. Berte však tento parametr pouze informativně. Na celkovou ujetou vzdálenost mají zásadní vliv podmínky jako: hmotnost jezdce, kopcovitost terénu, styl jízdy (plynulá je ekonomičtější), protivítr, teplota (v zimě kapacita baterie klesá), opotřebení baterie apod.
Vždy je dobré za jízdy sledovat displej a pokud při větším zatížení (jízda do kopce) klesne momentální ukazatel stavu baterie na 1 článek, je to signál, že baterie je téměř vybitá. I s vybitou/vypnutou baterií lze na koloběžce jet odrážením se od země, je ale třeba počítat s odporem motoru, takže jízda je dost namáhavá.
Pokud je baterie vybitá, vypne se automaticky displej - to je signál, že baterie si uchovala pouze zbytkovou energii, která jí ochrání před podbitím. Pokud byste přesto chtěli baterii znovu zapnout a "trápit" jí další jízdou, je zde vážné riziko, že baterie tzv. usne a oživit jí může až odborný servis či může být dokonce zničená.

Jaká je dostupnost a cena náhradních dílů? Jak je řešený servis?
Ke všem elektrickým koloběžkám Joyor jsou dostupné kompletní náhradní díly - od brzdové páčky až po baterii či pneu. Ceny nejběžnějších náhradních dílů jsou uvedeny v sekci Příslušenství.
V případě závady kontaktujte vašeho prodejce. Ten posoudí, zda závadu opraví sám (popř. poradí s jejím odstraněním) či koloběžku pošle do našeho centrálního servisu.


Kde si mohu elektrickou koloběžku Joyor vyzkoušet?
Mapu prodejců, kde je možné si koloběžku vyzkoušet, naleznete v sekci Zkušební jízda.


Další dotazy vám může zodpovědět sekce: Jak vybrat elektrickou koloběžku